ARCHIWUM


Wigilia 2012

GALERIA ZDJĘĆ

20 grudnia spotkaliśmy się na uroczystej wigilii, aby przełamać się opłatkiem i złożyć sobie życzenia. Spotkanie uświetnili nasi koledzy przygotowując krótki występ artystyczny - kolędy.
Po części oficjalnej wszyscy - uczestnicy oraz zaproszeni goście - mieli okazję przyłączyć się do wspólnego kolędowania. Uroczystość minęła w miłej, rodzinnej atmosferze.Wizyta w ZPUH "ALFA"

GALERIA ZDJĘĆ

23 listopada 2012r. odwiedziliśmy z aparatem naszych kolegów odbywających praktyki zawodowe w Zakładzie Produkcyjno-Usługowo-Handlowym "ALFA" w Działdowie.
Bacznie przyglądaliśmy się ich pracy oraz pracy osób tam zatrudnionych. Trzeba przyznać, że praca w zakładzie krawieckim wymaga sporo umiejętności i sprytu.
Zapraszamy do galerii zdjęć."Warsztatowa Jesień Artystyczna 2012"

GALERIA ZDJĘĆ

W roku 2012 przypadła X edycja Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Zastał on zorganizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Działdowie. Głównym miejscem realizacji zadania był Ośrodka wypoczynkowy "Pod Lipami" oraz MGOK w Lidzbarku Welskim.
Przegląd adresowany jest przede wszystkim do osób z niepełnosprawnością intelektualną - uczestników warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej oraz środowiskowych domów samopomocy. Główną ideą przedsięwzięcia jest ukazanie niepełnosprawności intelektualnej w pozytywnym świetle w aspekcie możliwości - a nie zahamowań.
"Świat sztuki dla osób niepełnosprawnych to jednocześnie świat bez barier i stereotypów."
Celem przeglądu jest podjęcie działań na rzecz twórczego i aktywnego życia osób z niepełnosprawnością intelektualnąŁazy 2012

GALERIA ZDJĘĆ

Tegoroczna "Zielona Szkoła" odbyła się w dniach 27-31 sierpnia. Wyjechaliśmy nad morze do miejscowości Łazy k\ Koszalina. Mimo iż był to już koniec wakacji dopisała nam pogoda. Mogliśmy dużo czasu spędzić nad pięknym, polskim, morzem. Atrakcją wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego w Koszalinie.Praca w WTZ

GALERIA ZDJĘĆ

Korzystając z pięknej pogody postanowiliśmy zasiać trawę na parkingu ośrodka. Uprzednio musieliśmy przygotować odpowiednio grunt. W pracach brali udział uczestnicy z pracowni przyrodniczej, introligatorsko-poligraficznej, stolarni, komputerowej.
Teraz czekamy na efekt naszej pracy.Spotkanie z pośrednikiem pracy

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 31.05.2012 r. w naszym warsztacie odbyło się spotkanie z pośrednikiem pracy, Panią Iwoną Szulc, która zapoznała uczestników z prostymi a zarazem skutecznymi strategiami pozwalającymi przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Zajęcia były ciekawe, w formie zabaw. Uczestnicy chętnie brali w nich udział. Odpowiadali na pytania, wykazywali się wiedzą na temat zawodów funkcjonujących obecnie na rynku pracy.Łasin 2012

GALERIA ZDJĘĆ

W dniach 25-26 maja drużyna z WTZ Działdowo w składzie: Marcin Wilamowski, Andrzej Próchniak, Andrzej Piórek, Łukasz Siedlikowski, Monika Bęcławska, Natalia Urbanowicz, Milena Machałowska, Dorota Krystowczyk brała udział w X edycji otwartego współzawodnictwa w tenisie stołowym osób z niepełnosprawnością.
Andrzej Piórek zajął I miejsce w swojej kategorii. Zaś cały zespół zajął II miejsce drużynowo.
Zawodników do turnieju przygotowywała Pani Danuta Lendzion.

Równocześnie odbył się w Łasinie plener artystyczny w którym również uczestniczyliśmy.
Uczestników przygotowywała Pani Hanna Romanowska.Dzień Godności 2012

GALERIA ZDJĘĆ

Warsztat Terapii Zajęciowej jak co roku brał udział w obchodach Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie połączonych z XIV Warmińsko-Mazurskimi Dniami Rodziny obchodzonymi w tym roku pod hasłem "Mamo, tato bądźmy razem". Imprezę zorganizowało PSOUU Koło w Działdowie. Uroczystość odbyła się 17 maja 2012 r.Udział w spartakiadzie "Z wiosną po zdrowie"

GALERIA ZDJĘĆ

W dniach 10-11 maja zespół z WTZ w składzie: Anna Karpińska, Kamila Sieńska, Krzysztof Borowski, Zbigniew Czerwiński, Rafał Wrzesiński i Marcin Józefowicz brał udział w VIII spartakiadzie "Z wiosną po zdrowie" zorganizowanej jak co roku przez OREW Działdowo. Rywalizacja była zacięta. Zawodnicy dawali z siebie wszystko. Na zakończenie wszyscy otrzymali medale, dyplomy i nagrody rzeczowe.
Oprócz rywalizacji sportowej był również czas na nieco integracji na dyskotece, przy ognisku, podczas gier i zabaw zespołowych. Wielką atrakcją była możliwość popływania motorówką po jeziorze pod okiem wyszkolonych ratowników."Woda największym skarbem ziemi"

GALERIA ZDJĘĆ

W dniu 3 kwietnia 2012 r. na zaproszenie gimnazjum nr 2 uczestniczyliśmy w debacie, która dotyczyła problematyki wody i jej oszczędzania. Uczniowie gimnazjum przygotowali obszerny materiał na temat "Woda największym skarbem ziemi". Dowiedzieliśmy się jak cennym źródłem minerałów jest H2O. Od tej chwili na pewno będziemy oszczędzać wodę i przekonywać do tego innych.Debata oksfordzka

GALERIA ZDJĘĆ

W dniu 2 kwietnia 2012 r. na zaproszenie gimnazjum nr 2 uczestniczyliśmy w "Debacie oksfordzkiej" zorganizowanej przez uczniów i nauczycieli tegoż gimnazjum. Debata pod hasłem "Rozmawiajmy, możemy decydować" dotyczyła funkcjonowania samorządów uczniowskich. Uczniowie podzieleni na dwie grupy wymieniali się poglądami na temat funkcjonowania obecnego samorządu. Jedna grupa broniła tezy: "W szkole nie potrzebne są zmiany w zakresie demokracji i samorządności", druga przedstawiała kontr tezę: "W szkole potrzebne są zmiany w zakresie demokracji i samorządności" i proponowała zmiany mające usprawnić pracę powołanej komórki. My, uczestnicy WTZ bacznie przyglądaliśmy się dyskusji. Zdobyta wiedza na pewno pomoże nam w stworzeniu nowego, sprawnie działającego samorządu w placówce WTZ.Walentynki 2012

GALERIA ZDJĘĆ

W dniu 14.02.2012 tradycyjnie jak co roku w pracowni muzykoterapii odbyły się "Walentynki". Rozdano pocztę walentynkową, po czym odbyła się dyskoteka. Wszyscy wspaniale się bawili.Wigilia 2011

GALERIA ZDJĘĆ

15.12.2011 r. - to dzień w którym po raz kolejny podzieliliśmy się opłatkiem na Uroczystej Wigilii, którą zorganizowaliśmy w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego w Działdowie. Potrawy przygotowywał nam Bar "Kozik", a uroczystość umijali nasi koledzy, śpiewając kolędy. Odwiedził nas również Mikołaj obdarowując każdego drobnym upominkiem.ANDRZEJKI 2011

GALERIA ZDJĘĆ

Wróżby andrzejkowe to piękna tradycja. My również posta-nowiliśmy sprawdzić, co nas czeka w przyszłości. Spotkaliśmy się na pracowni muzykoterapii, gdzie zachwycił nas blask kolorowego wystroju pracowni. Również różnorodność wróżb była imponująca. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Na koniec była dyskoteka.


Plener Artystyczny - Osieki 2011

GALERIA ZDJĘĆ

W dniach 14 - 16 września 2011 r. sześcioosobowa grupa uczestników WTZ brała udział w IX Ogólnopolskim Integracyjnym Plenerze Artystycznym - Osieki 2011. Marcin Kowalski zajął I miejsce za malowanie na drewnie.
Braliśmy również udział w konkursie na najbardziej atrakcyjny latawiec. Zajęliśmy II miejsce.
Jak co roku oprócz pleneru malarskiego, było wiele atrakcyjnych warsztatów: namioty tematyczne - tkanina, drewno, gips; plener fotograficzny; warsztaty z zakresu innowacyjnych form edukacji; sztuka tworzenia figur ze słomy; warsztaty teatralno-choreograficzne - taneczne, muzyczne; pokaz makijażu i fry-zjerstwa.Spotkanie z pracownikiem OHP

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 1.09.2011 r. w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Działdowie w ramach zajęć z doradztwa zawodowego odbyło się spotkanie z gościem Panią Barbarą Szulc z Ochotniczego Hufca Pracy w Działdowie, na którym uczestnicy zajęć zapoznali się między innymi z jego strukturą, doradztwem zawodowym i informacją zawodową.
W dniach od 12.09.2011 r. do 16.09.2011 r. niektórzy podopieczni WTZ objęci rehabilitacją zawodową wraz z podopiecznymi Aresztu Śledczego z Działdowa uczestniczyli w szkoleniu związanym z aktywizacją zawodową i społeczną młodzieży.
Przeprowadzone zajęcia przyczyniły się do aktywnej integracji, wzrostu wiadomości z zakresu rynku pracy oraz poczucia świadomości społecznej.Zakończenie roku terapeutycznego

GALERIA ZDJĘĆ

Nadszedł długo oczekiwany czas. Czas letniego wypoczynku. W ostatnim dniu zajęć uczestnicy otrzymali z rąk kierownika i instruktorów listy gratulacyjne.
Ale to nie wszystko.
Po ciężkiej całorocznej pracy czekała nas niespodzianka.
Ostatni dzień zajęć w WTZ spędziliśmy na kręgielni.Zielona Szkoła - WIATRAKI 2011

GALERIA ZDJĘĆ

Tegoroczna "Zielona Szkoła" odbyła się w Ośrodku Wypoczynkowym "Wiatraki" niedaleko Olsztynka. Pozostawiła mnóstwo fantastycznych wspomnień. Odwiedziliśmy Olsztyński Teatr Lalek, kręgielnię, pływaliśmy kajakami i łódkami, kąpaliśmy się, opalaliśmy. Należałoby również wspomnieć o wspólnej integracji podczas gier i zabaw sportowych oraz dyskotece.Doceń Swój Talent - Mikołajki 2011

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 9-10 maja 2011 roku grupa teatralna "Wena" gościła w Hotelu "Gołębiewski" w Mikołajkach. Odbywał się tam Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych pod hasłem "Doceń Swój Talent". Przedstawienie "Przeszłość to dziś" zaprezentowane przez nasz zespół zajęło II miejsce.
Organizatorom przeglądu serdecznie dziękujemy za zaproszenie.Praktyki zawodowe - Brico Marche

GALERIA ZDJĘĆ

Od 2009 roku raz w tygodniu dwóch uczestników odbywa praktyki zawodowe w Brico Marche na stanowisku - pracownik porządkowy, gdzie pod nadzorem i opieką instruktora wykonują następujące czynności:
- ekspozycja towaru w sklepie
- porządkowanie i etykietowanie towaru
- sprawdzanie dostaw i zwrotów towaru.Tolerancja i Prawa Człowieka - 08.12.2010

GALERIA ZDJĘĆ

8 grudnia w środę, w Gimnazjum Nr 2 odbyła się debata młodzieży szkolnej z uczestnikami WTZ na temat: "Tolerancja i prawa człowieka. Obchody Światowego Dnia Praw Człowieka".
Spotkanie miało na celu zgłębienie pojęcia tolerancji i praw człowieka, analizując powszechną deklarację praw człowieka. Dzięki prezentacji multimedialnej mieliśmy możliwość zobaczenia rażących przypadków łamania praw ludzi w różnych krajach. Początkowe napięcie i dystans między uczniami a niepełnosprawnymi minął po podjęciu współpracy w zespołach. Uczestnicy mieli możliwość podzielenia się własnymi doświadczeniami związanymi ze złym traktowaniem ich przez innych ludzi. Wszyscy jednogłośnie uznali, że mają prawo do uczestniczenia w życiu kulturalnym i społecznym a przede wszystkim prawo do wolności od przemocy fizycznej i psychicznej.
Podsumowaniem spotkania było wykonanie plakatu pod hasłem: "Pamiętaj - mając prawa - mamy obowiązek przestrzegania tych praw wobec innych". Hasło to stało się myślą przewodnią tegoż spotkania.Wybory Miss i Mistera WTZ

GALERIA ZDJĘĆ

26.11.2010 r. po raz kolejny wybieraliśmy Miss WTZ, a tym razem także - co było nowością - Mistera WTZ. Jak zawsze instruktor Mirosław Trzciński wraz z uczestnikami zapewnili nam wspaniałą zabawę. Pełne wdzięku panie i przystojni panowie prezentowali się doskonale w szykownych strojach wieczorowych, które jeszcze bardziej dodawały im blasku.
Wybory Miss i Mistera WTZ uświetniły występy uczestników, pracowników oraz występ gościa specjalnego Pani Niny Stulich.Turniej komputerowy

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 29 października 2010 r. w naszym warsztacie miało miejsce wspaniałe widowisko. Tego dnia odbył się bowiem turniej komputerowy. Uczestnicy próbowali swych sił w trzech grach: Chicken, wyścigi samochodowe oraz piłka nożna. I tak po zaciętej walce w pierwszej grze zwyciężył Marcin Kowalski, w drugiej Marcin Wilamowski, zaś w trzeciej Marian Zduńczyk. Walka była bardzo wyrównana i przyniosła wiele emocji nie tylko biorącym w niej udział, ale także bacznie przyglądającym się i mocno kibicującym widzom.Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych
w Kętrzynie (17-19 wrzesień 2010)

GALERIA ZDJĘĆ

Nie ucichły jeszcze echa "Warsztatowej Jesieni Artystycznej" zorganizowanej przez nasz warsztat a już znaleźliśmy się w Kętrzynie. Tam również odbywał się Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych "Tan 2010".
Nasz grupa teatralna "Vena" zaprezentował spektakl pt. "Przeszłość to dziś".
Cel przeglądu, czyli wspólna integracja osób niepełnosprawnych został naszym zdaniem zrealizowany w stu procentach. Organiza-torom serdecznie dziękujemy."Warsztatowa Jesień Artystyczna 2010" (1-3 wrzesień)

GALERIA ZDJĘĆ

Wrzesień, miesiąc który dla wielu jest początkiem roku szkolnego, rocznicą II wojny światowej, czasem nadchodzącej jesieni, dla naszego warsztatu jest miesiącem szczególnym. Już od wielu lat w tym czasie organizujemy Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych "Warsztatowa Jesień Artystyczna". W tym roku odbył się już po raz IX. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Swoją obecnością zaszczyciły nas takie placówki jak: ŚDS Iłowo-Osada, ŚDS Lidzbark Welski, WTZ Kętrzyn, WTZ Kowalewo Pomorskie, WTZ Ostróda, WTZ Pisz, WTZ Marianowo, WTZ Żuromin oraz gościnnie WTZ Józefów. Nie zabrakło oczywiście występu naszej grupy teatralnej "Vena". Honorowy patronat objął Starosta Powiatu Działdowskiego Pan Marian Janicki.
Impreza trwała od 1 do 3 września, gościł nas Pan Paweł Byliński w Ośrodku Wypoczynkowym "Pod Lipami" w Lidzbarku Welskim.
W trakcie "Warsztatowej Jesieni Artystycznej" był czas na zaprezentowanie się każdego z zespołów poprzez występ sceniczny: teatr żywego słowa, pantomima, kabaret, występy wokalne i wokalno-teatralne oraz na inne dodatkowe atrakcje. Odbyły się zawody sportowe, zawody wędkarskie, warsztaty plastyczne "Kreatywny Świat".
Wieczorną rozrywkę zapewnił nam zespół muzyczny "Impuls". Główną atrakcją przeglądu był wieczór góralski, podczas którego wystąpiła "Kapela Janicki" z Dolnego Śląska. Mieliśmy okazję zapoznać się z tradycją góralską, folklorem i instrumentami muzycznymi tamtego regionu.ZIELONA SZKOŁA (14-18 czrwiec 2010)

GALERIA ZDJĘĆ

Wyjazd na "Zielona Szkołę" to wydarzenie, na które czekamy z niecierpliwością przez cały rok. W końcu nasza cierpliwość została wynagrodzona. W tym roku udaliśmy się w okolice Białegostoku. Zwiedzaliśmy min. Muzeum Wsi Białostockiej, Park Jurajski, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, zabytki sakralne w Supraślu, Białostocki Park Narodowy oraz miasto Białystok. W Białymstoku skorzystaliśmy z parku wodnego w hotelu "Gołębiewski".DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

GALERIA ZDJĘĆ

Dnia 14.05.2010 r. obchodziliśmy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Uroczystości odbyły się na świeżym powietrzu w miłej i sympatycznej atmosferze. W programie były między innymi: Msza Święta, przemówienia, występy artystyczne, oraz wspólne grillowanie.TARGI PRACY - 9 kwiecień 2010

9 kwietnia 2010 r. odbyły się Targi Pracy w hali startowej przy Gimnazjum nr 2 w Działdowie. W związku z tym, iż celem Warsztatu Terapii Zajęciowej jest rehabilitacja społeczno-zawodowa osób niepełnosprawnych, nie mogło nas tam zabraknąć. Nasi podopieczni są objęci różnorodnymi zajęciami w poszczególnych pracowniach, na których kształtuje się samodzielność i zaradność życiową. Na targi wybrały się osoby objęte praktykami zawodowymi oraz te, które są w przyszłości nimi zainteresowane. Dzięki naszej obecności pokazaliśmy, że jesteśmy gotowi na podjęcie zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Udało nam się znaleźć nowe miejsca na praktyki zawodowe.12 luty 2010

GALERIA ZDJĘĆ

Walentynki

Ale się działo - zapraszamy do galerii.


Luty 2010

GALERIA ZDJĘĆ

Kulig w Malinowie

Zima w tym roku co prawda nas nie rozpieszcza (duży mróz, zasypane drogi), ale są i uroki tej pory roku. Między innymi można organizować kuligi. I tak też zrobiliśmy. Spędziliśmy cały dzień w Malinowie. W zgodzie z naturą. Zabawa była przednia. Konie, sanie, zaprzęgi, ognisko z kiełbaskami, zabawy na śniegu a na koniec talerz gorącej grochówki.


Styczeń 2010

GALERIA ZDJĘĆ

Współpraca kulturalna

W ramach rehabilitacji zawodowej uczęszczamy systematycznie na praktyki zawodowe do miejskiego przedszkola nr 1 w Działdowie. Nasze relacje nie są tylko czysto zawodowe, ale także kulturalne. Zapraszamy dzieci na występy artystyczne przygotowywane przez naszych uczestników, jak też jesteśmy zapraszani na występy artystyczne do przedszkoli i szkół.


Styczeń 2010

GALERIA ZDJĘĆ

Sroga zima

No cóż, zima nas nie rozpieszcza.
Na zdjęciach uczestnicy pracowni przyrodniczej przy odśnie- żaniu terenu placówki.


22 grudzień 2009

GALERIA ZDJĘĆ

Wigilia

Okres przedświąteczny to czas szczególny, czas wzmożonej pracy, zakupów ale i refleksji, chwili zadumy. Tak też było i u nas. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia oraz podziwialiśmy efekty ciężkiej pracy naszych kolegów, którzy przygotowali piękne "Jasełka".


Grudzień 2009

GALERIA ZDJĘĆ

Kiermasz bożonarodzeniowy

Tradycją naszej placówki są już kiermasze organizowane w okresie przedświątecznym. W tym roku również stanęliśmy na wysokości zadania. Cały miesiąc poświęciliśmy na wykonywanie pięknych choinek, stroików na stół wigilijny oraz kartek z życzeniami. W pracę jak zwykle zaangażowani byli wszyscy uczestnicy wraz z kadrą WTZ.


30 październik 2009

GALERIA ZDJĘĆ

Wybory Miss WTZ

Już po raz drugi wybieraliśmy Miss Warsztatu Terapii Zajęciowej. Impreza ta, to przede wszystkim świetna zabawa mająca na celu przynieść uczestnikom nieco rozrywki między zajęciami terapeutycznymi. I tak też właśnie było i tym razem. Wszyscy świetnie się bawili, a przede wszystkim kandydatki, które trzeba przyznać, zrobiły się na bóstwo.


16-18 wrzesień 2009

GALERIA ZDJĘĆ

VII Integracyjny Plener Artystyczny w Osiekach

W dniach 16-18 września 2009 roku grupa uczestników w składzie: Anna Karpińska, Agnieszka Szpilska, Kowalski Marcin, Wilamowski Marcin, Zarębski Łukasz - brała udział w VII Integracyjnym Plenerze Artystycznym w Osiekach koło Koszalina. Agnieszka Szpilska zajęła III miejsce w plenerze malarskim. Atrakcjami tegorocznego spotkania były pokazy makijażu i fryzjerstwa, karaoke, warsztaty teatralne, muzyczne i taneczne, namioty tematyczne "Z historią przez wieki - starożytność, średniowiecze, współczesność", spotkanie z twór-cami ludowymi, pokaz brazylijskiej sztuki walki - capoeira, dyskoteka. Organizatorzy przygotowali również konkurs pt. "Każdy obraz to przecież, książka otwarta w połowie", oraz konkurs fotograficzny.


15-19 czerwiec 2009

GALERIA ZDJĘĆ

Zielona Szkoła - Ruciane-Nida 2009

W tym roku wypoczywaliśmy na mazurach w miejscowości Ruciane-Nida. Podczas pobytu pływaliśmy statkiem po jeziorze, odwiedziliśmy wioskę Galindów oraz podziwialiśmy piękno natury pływając łodziami po Krutyni.